Strefa wiedzy

Mówiąc szelestem papieru

Kora drzewna, konopie, bambus, szmaty i stare sieci rybackie to składniki użyte w 105. roku naszej ery do produkcji pierwszego papieru przez niejakiego Cai Luna, urzędnika na dworze cesarza Chin.Na produkcję papieru z drewna przyszło nam czekać aż do XIX wieku.

Produkcja papieru na masową skalę rozpoczęła się w XIX wieku. Obecnie coraz częściej mówi się, że era papieru tradycyjnego się kończy. To, co do tej pory było drukowane, przenosi się do sieci i na czytniki elektroniczne. Czy możemy jednak mówić o końcu papieru? Na to pytanie niech spróbuje odpowiedzieć czytelnik, któremu wyczerpała się bateria w tablecie w czasie długiej podróży.

Naturalnie, że papier

W USA, gdzie rynek tabletów i czytników jest bardzo rozwinięty, nie odnotowano do tej pory znaczącego spadku sprzedaży książek tradycyjnych. Nowe formy przekazu trafiają do nowych odbiorców. Michał Jarczyński, prezes Arctic Paper, jednego z największych producentów papierów w Polsce podkreśla, że era papieru się nie kończy – Co najwyżej możemy mówić o pewnym schyłku niektórych z jego zastosowań. Papier, jako uniwersalny produkt, ma się świetnie – zwłaszcza teraz, w czasach mody na ekologię. Powstaje z surowców naturalnych i odnawialnych, wpisuje się w globalne proekologiczne trendy. Wśród nich można wymienić: kontrolowanie nakładu – wydajemy tyle gazet, ilu mamy czytelników (magazyn zewnętrzny) oraz obniżenie nakładu – nakład niższy niż liczba pracowników, gdyż jeden numer może być czytany przez kilka osób (magazyn wewnętrzny).

Trzy zielone litery

Eko papier to zarówno papier pochodzący z recyklingu (z makulatury lub z dodatkiem makulatury), jak i ten powstały w zoptymalizowanym procesie produkcji (zużycie energii i wody). Bywa, że papier ekologiczny cenowo i jakościowo zbliżony jest do tradycyjnego. Do tej pory nie ustalono dokładnych kryteriów, według których możemy dany papier zaklasyfikować jako ekologiczny. Pomocą są certyfikaty przyznawane na podstawie aspektów produkcji czy rodzaju papieru, np. FSC (wyprodukowany z surowca niepochodzącego z obszarów, gdzie prowadzona jest rabunkowa gospodarka leśna), Błękitny Anioł (w 100% z makulatury) TCF (wyeliminowanie emisji chloru). Wpływ produkcji danego papieru na środowisko naturalne można obliczyć korzystając z kalkulatora ekologicznego dostępnego m.in. na stronie Environmental Paper Network.

Potrzeba surowca

Ze 100 ton makulatury można uzyskać niemalże 90 ton papieru. Aby wyprodukować jedną tonę papieru, trzeba wyciąć aż 17 drzew. Czy oznacza to, że produkcja papieru z drewna jest niekorzystna dla środowiska? Otóż nie. Proces odzyskiwania papieru z makulatury bywa droższy, zużywa także więcej energii niż produkcja papieru z drewna. Najlepszym rozwiązaniem wydaje się wykorzystanie drzew ze specjalnych upraw i przecinek pielęgnacyjnych, dzięki którym skraca się cykl produkcyjny. Takie praktyki z powodzeniem prowadzone są w Kanadzie czy Finlandii, również w Polsce (Tuchola). Plantacje szybko rosnących drzew stanowią obecnie ok. 5% ogólnej powierzchni lasów na świecie i dostarczają ponad 35% surowca, ale ten udział rośnie.

W jaskini Platona

Ipad ważący tyle co 100-stronicowa książka, e-czytnik z niemęczącym oczu ekranem, przypominającym wyglądem stronę gazety. Po co to wszystko? Badania pokazują, że czytanie wersji drukowanej bardziej wciąga, a rytmiczne przerzucanie kartek i szelest papieru wpływają na koncentrację. Dlatego światowi producenci prześcigają się w projektach e-czytników jak najbardziej zbliżonych wyglądem do książki, tabletów imitujących gazetę. Giętki panel przyszłości ma być stworzony z e-papieru – czytnik będzie lżejszy, cieńszy i odporny na uszkodzenia. Co więcej, za pomocą specjalnego e-długopisu zapiszemy na nim notatki i zaznaczymy ciekawy fragment. Co z zapachem farby?

Czy ogólna dostępność do urządzeń mobilnych, koszty druku i moda na ekologię spowodują, że era druku zupełnie odejdzie do przeszłości? A czy odtwarzacze DVD sprawiły, że przestaliśmy chodzić do kina, a YouTube, że przestaliśmy słuchać radia?

To jest Karolina.
Od 9 lat pełni stanowisko operatora linii produkcyjnej,
na zmianie będąc jedyną kobietą "w męskim świecie".
Koledzy z pracy starają się przy niej pokazać z jak najlepszej strony.
Za to Tadeusz,
ślusarz z 45-letnim stażem
w tej samej firmie
,
nie wyobraża sobie życia
bez wędkarstwa.
Oto Magda.
Magda jest
sprzedawcą w sklepie.
Dzięki samodzielnie wykonanej reanimacji,
uratowała życie swojemu tacie.
A to Robert.
Zawodowo: kierownik ds. importu,
prywatnie: od 17 lat sokolnik.
O drapieżnikach wie wszystko,
choć czasem zdarzy mu się zgubić ptaka.
Czy tak
naprawdę wiesz,
kto pracuje w Twojej firmie?
Fabryka Fraz
Niezwykłe
historie
pozornie
zwykłych ludzi.